Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

1 Gün Nedir Nasıl Oluştu - Eğitim

1 Gün Nedir Nasıl Oluştu

Dünya, güneşin yörüngesinde dönen birkaç gezegenden biridir ve ay, Dünya’nın yörüngesindedir. 1 gün nedir nasıl oluştu diye sorarsak, Dünya esasen bir küredir ve güneş, nükleer reaksiyonların ürünleri olarak ışık ve ısı yayan, hayal edilemeyecek kadar büyük bir gaz topu olan yakındaki bir yıldızdır.

1 Gün Nedir Nasıl Oluştu

1 Gün Nedir Nasıl Oluştu

Dünya her 365 günde bir güneş etrafında döner ve her 24 saatte bir kendi ekseni etrafında döner. Gece ve gündüz, Dünya’nın güneşin etrafında dönmesinden değil, kendi ekseni etrafında dönmesinden kaynaklanmaktadır. 1 gün nedir nasıl oluştu diye sorular aslında oldukça yaygın ve özellikle çocuklar tarafından çok merak edilen bir konu işte bunun için de, ‘Bir gün’ terimi, Dünya’nın kendi ekseni etrafında bir kez dönmesi için geçen süre ile belirlenir ve hem gündüz hem de geceyi içerir. Gündüz, güneşin gökyüzünde göründüğü, ışık ve ısı sağladığı günün saatidir. Gece, güneşin battığı, gökyüzünün karardığı ve ayın göründüğü zamandır. Dünya, eksen adı verilen hayali bir çizgi üzerinde döndüğü için gece ve gündüz elde ederiz . Gündüz, Dünya’nın sizin tarafınız güneşe dönüktür. Dünya döndükçe güneşten uzaklaşırsınız, sonunda güneş artık görünmez olur. Sizin için şimdi gece vakti ama gezegenin diğer tarafı için gün daha yeni başladı.Dünya kendi ekseni etrafında 24 saatte bir döner. Hem gündüzü hem de geceyi yaşamamıza rağmen her 24 saatlik periyoda 1 gün diyoruz.Dünya her 24 saatte bir kendi ekseni etrafında dönmesinin yanı sıra güneşin etrafında da dönüyor.

Dünya’nın güneş etrafında bir tur atması 365 günden biraz fazla sürer – buna 1 yıl diyoruz. Dünya aynı anda hem kendi etrafında döndüğü hem de yörüngede döndüğü için, gündüz ve gecelerimizin uzunluğu yılın zamanına bağlı olarak uzar ve kısalır.1 gün nedir nasıl oluştu merak ediyorsanız, bunun nasıl çalıştığını anlamak için, Dünya’nın ekseni ve ekvatoru hakkında biraz daha anlamamız gerekiyor.1 Gün Nedir Nasıl Oluştu - Yorum Soru Turka 1 Mayıs 2022 5 Haziran 2022 — 10:52
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular