Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

3 Boyutlu Yazıcı Nedir Nasıl Çalışır - Soru Cevap, Teknoloji

3 Boyutlu Yazıcı Nedir Nasıl Çalışır

3D yazıcılar, günlük işleri yapabilen yeni nesil makinelerdir. Dikkat çekicidirler çünkü hepsi aynı makineden farklı malzemelerden farklı türde nesneler üretebilirler.Bir 3D yazıcı,3 boyutlu yazıcı nedir nasıl çalışır sorusu ile, seramik kaplardan plastik oyuncaklara, metal makine parçalarına, taş vazolara, süslü çikolatalı keklere ve hatta (bir gün yakında) insan vücudu parçalarına kadar hemen hemen her şeyi yapabilir.

Tıpkı ev tipi mürekkep püskürtmeli yazıcıların mürekkep şişelerini, baskı makinesini, sıcak metal türünü ve kurutma rafını değiştirmesi gibi, geleneksel fabrika üretim hatlarını tek bir makineyle değiştirirler. 3 boyutlu yazıcı nedir nasıl çalışır ile birlikte sıradan bir ev bilgisayarında bir 3B nesne tasarlayarak başlayın, onu bir 3B yazıcıya bağlayın, ‘yazdır’a basın ve ardından arkanıza yaslanın ve izleyin. İşlem biraz dilimlenmiş ekmek yapmaya benziyor, ama tersi. Her bir dilim ekmeği pişirdiğinizi ve sonra bunları bütün bir somuna yapıştırdığınızı hayal edin (bir fırıncının yaptığı gibi, bütün bir somunu yapıp sonra dilimlemek yerine). Temelde bir 3D yazıcının yaptığı budur.3D baskı işlemi, bütün bir nesneyi binlerce küçük küçük dilime dönüştürür, ardından aşağıdan yukarıya, dilim dilim yapar. Bu küçük katmanlar, katı bir nesne oluşturmak için birbirine yapışır.3D yazıcılar inanılmaz derecede çok yönlüdür. Teoride, aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi yaratabilirler. Ancak “mürekkep” için kullanabilecekleri malzeme türleri ve boyutları ile sınırlıdırlar. Çok büyük nesneler için, örneğin bir ev için, tek tek parçaları yazdırmanız veya çok büyük bir 3D yazıcı kullanmanız gerekir . 3D yazıcılar plastik, beton, metal ve hatta hayvan hücrelerine baskı yapabilir. Ancak çoğu yazıcı, yalnızca bir tür malzeme kullanacak şekilde tasarlanacaktır.

3 boyutlu yazıcı nedir nasıl çalışır merak ediyorsanız her katman çok karmaşık olabilir, yani 3D yazıcılar aynı nesnenin parçası olarak menteşeler ve tekerlekler gibi hareketli parçalar oluşturabilir. Tüm bir bisikleti,tekerlekler, frenler, pedallar ve zincir, hazır montajlı olarak herhangi bir alet kullanmadan yazdırabilirsiniz. Bu sadece doğru yerlerde boşluklar bırakmak meselesidir.3 Boyutlu Yazıcı Nedir Nasıl Çalışır - Yorum Soru Turka 13 Mart 2022 3 Nisan 2022 — 12:05
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular