Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Alevilik Nedir Nasıl Doğmuştur? - Din, Soru Cevap

Alevilik Nedir Nasıl Doğmuştur?

Alevilik, Şii İslam’ın Türkiye’de ve Balkanlar’da etnik Türkler ve Kürtler arasında uygulanan ve Suriye’deki Alevilikten ayrı olsa da akraba olan bir koludur. Alevilik nedir nasıl doğmuştur sorusuna, Aleviler, Türk Müslümanlarının %20’sini ve Türkiye’nin en büyük dini azınlık topluluğunu oluşturmaktadır.

Alevilik Nedir Nasıl Doğmuştur?

Alevilik Nedir Nasıl Doğmuştur?

Alevilik Türkiye’de 10. yüzyılda ortaya çıktı . Diğer Şii Müslümanlar gibi Aleviler de Hz. Muhammed’in yeğeni Ali İbn Ebi Talib’in onun meşru halefi olduğuna inanırlar ve Hz. Alevilik de tasavvuftan güçlü bir şekilde etkilenir ve Safevi ve daha sonra Bektaşi tarikatlarıyla yakın ilişkiler sürdürür ve teşkilatı , bir Sufi şeyhi yerine dedeler tarafından yönetilen Sufi tarikatlarını yakından yansıtır.. Ancak Türk Aleviliği Budizm, Maniheizm, Zerdüştlük ve Şamanizm’den de izler taşır ve Mekke’ye hac, beş vakit namaz, Ramazan orucu gibi İslam’da normatif kabul edilen bazı temel ilkeleri reddeder. Aleviler , Türk hükümeti tarafından tanınmayan camiler yerine cemevlerinde ibadet için toplanıyor . Alevilik nedir nasıl doğmuştur merak ediyorsak Osmanlı İmparatorluğu altında marjinalize edilen Aleviler, Atatürk’ü desteklediler , ancak 1925’te tarikatların kapatılmasıyla faaliyetleri kısıtlandı. Hükümet, dedeler arasındaki kopukluğu zorunlu kıldı.1950’lerde artan göç ve kentleşmeyle ve 1960’larda ve 1970’lerde Alevi gençliği solcu siyasi hareketlere çekildikçe Aleviler daha da büyüdü. Aşırı milliyetçiler Alevileri solcu siyasetleri, sözde Kürt etnik kökenleri ve sapkın dini inançlarıyla suçlarken, o dönemin kargaşası bir Alevi uyanışının temelini attı. Yükselen laik bir Alevi eliti, 1980’lerde ağlarını güçlendirme fırsatlarını değerlendirdi ve hem Türkiye’de hem de dünyanın başka yerlerinde İslami canlanmanın zemininde, Aleviliğin dini bileşenleri öne çıktı. Aleviler, Türk kimliğinin Sünni İslam ile hegemonik çağrıştırılmasını reddediyor ve Alevi köylerine cami inşa edilmesi gibi projelere içerliyorlar.

Bu nedenle Aleviler, benzersiz bir dini grup olarak ayrımları nedeniyle tanınmaya hak kazandıkları bir insan hakları söylemini benimsemişlerdir. Alevi alimler,Alevilik nedir nasıl doğmuştur ile birlikte, Alevi kimliği duygusunun artmasına katkıda bulunan kültürel köklerini ve dini uygulamalarını inceleyen akademik çalışmalar üretmeye başladılar. Bu eğilimler, 1993’te Sivas’ta bir otele düzenlenen ve bir Alevi şairi anma etkinliğinde 35 Alevinin öldürüldüğü kundaklama gibi Alevi karşıtı eylemlerle güçlendi.Alevilik Nedir Nasıl Doğmuştur? - Yorum Soru Turka 11 Ocak 2023 11 Ocak 2023 — 10:45
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular