Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Aşı Nedir Nasıl Üretilir? - Sağlık

Aşı Nedir Nasıl Üretilir?

Çok çeşitli aşı türleri vardır, ancak genellikle ortak olan bir şey, doğal olarak biyolojik olmalarıdır. Bu, genellikle bileşenlerinin yetiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Aşı nedir nasıl üretilir sorusu ile birlikte aşının ne olduğuna ve nasıl üretildiğine ve neden bizim için bu kadar önemli olduğuna bakabiliriz. Aşılar, ölü (inaktive edilmiş) veya modifiye edilmiş (zayıflatılmış canlı) bütün mikroplardan veya hastalıktan sorumlu olan mikropların (toksinler veya yüzey proteinleri gibi) inaktive edilmiş veya rekombinant kısımlarından yapılır.

Aşı Nedir Nasıl Üretilir?

Aşı Nedir Nasıl Üretilir?

Aşılar, bütün bakteri veya virüsten veya bunların parçalarından, genellikle bir protein veya şekerden oluşur. Antijen adı verilen aşının bu aktif bileşenleri, vücutta bağışıklık tepkisini tetikleyen şeydir. Aşılar biyolojik ürünler olduğundan, çoğu geleneksel viral aşının, influenza aşılı tavuk yumurtası, hepatit A aşılı memeli hücreleri veya hepatit B aşıları için maya gibi biyolojik materyal üzerinde büyütülmesi gerekir. Süreç oldukça zahmetli ve yavaş. Örneğin grip aşılarında canlı virüs embriyonlu bir yumurtaya enjekte edilir ve ardından virüs çoğaldıktan sonra viral materyal toplanır, saflaştırılır ve inaktive edilir. Bir DNA şablonundan daha yeni RNA aşıları üretilebilir; bu, geleneksel aşı üretiminden çok daha ucuz ve hızlı olabilir. Aşı nedir nasıl üretilir sorusu bize birçok açıdan genel olarak gerçekten çok yardımcı olabilir. Aşıların üretilmesi uzun zaman alabilse de, üretilmesi zor değildir. Zaman alan, istenmeyen sonuçların olmadığından emin olmak için gereken kapsamlı testler. Nüfus genelinde aşı üretme ve yayma zorluğu, üstesinden gelinmesi gereken teknik, etik ve düzenleyici engellere bağlıdır.

Geçtiğimiz birkaç yüzyılda sarı humma, kızamıkçık ve tüberküloz dahil olmak üzere birçok hastalık için başarılı aşılar geliştirmeyi başardık ; ancak yeni hastalıkların ortaya çıkması, eski hastalıkların adaptasyonu ve küresel seyahat, yeni aşılara giderek daha fazla ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor. Bu da bize aşı nedir nasıl üretilir yada yeni aşılar üretmek için ne gibi faktörlerin rol oynacağını ve ne gerekli olduğunu yada ne kadar sürede üretildiğini gayet iyi bir şekilde açıklama sansı sunuyor.Aşı Nedir Nasıl Üretilir? - Yorum Soru Turka 10 Temmuz 2022 10 Temmuz 2022 — 13:49
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular