Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

DNS Nedir Nasıl Değiştirilir? - Soru Cevap, Teknoloji

DNS Nedir Nasıl Değiştirilir?

İlk olarak bunu anlayabilmek için DNS nedir ona bakmak gerekir ve daha sonra dns nedir nasıl değiştirilir olarak iki grupta bunu inceleyeceğiz. Önce DNS nedir ile başlayalım dns kısaca veya basitçe söylemek gerekirse, DNS, tüm web sitelerinin ve IP adreslerinin kaydını depolayan bir sunucu, bir dizindir. IP adreslerini hatırlamak zordur, bu nedenle www.google.com gibi bir web sitesi adresini her yazdığınızda, cihazınız DNS’e bağlanarak ondan yol tarifini, yani IP adresini ister. DNS daha sonra sizi web sitesine yönlendirir.

DNS Nedir Nasıl Değiştirilir?

DNS Nedir Nasıl Değiştirilir?

Yani DNS nedir sorusuna cevap verebilmek için, makineler birbirlerini anlamak için ortalama bir insanın anlaması ve kullanması kolay olmayan diller kullanarak iletişim kurar. İnternetteki her cihazın, büyükannenize bir Noel kartı göndermek için bir posta adresine ihtiyaç duymanız gibi, diğer cihazlarla iletişim kurmak için kullandığı kendi IP adresi vardır. Ancak, sayısal IP adreslerini hatırlamak zordur, bu nedenle bunun yerine alan adı sistemini kullanıyoruz. Alan adı sistemi veya kısaca DNS , bir web sitesine ait her IP adresine bir alan adı atar. Alan adı sistemi sayesinde, bir web sitesine, 192.168.10.254 gibi karmaşık bir IP adresi girmek yerine, yalnızca adını tarayıcıya yazarak (örneğin, Google.com ) erişebilirsiniz. Dns nedir nasıl değiştirilir aşamalı olarak inceledikten sonra şimdi Dns ayarlarını nasıl değiştirebiliriz ona bakacağız. DNS isteği veya DNS sorgusu olarak bilinir. Bir web sitesine bir DNS isteği gönderdiğinizde, bir DNS sunucusu, DNS adresini karşılık gelen IP adresine çevirir. Bu, DNS trafiğinizin hedef web sitesine veya çevrimiçi sunucuya ulaşmadan önce bir DNS sunucusundan geçmesi gerektiği anlamına gelir. Varsayılan olarak, internet servis sağlayıcınız (İSS) DNS isteklerinizi kendi DNS sunucuları aracılığıyla işler. Bu, İSS’nizin tüm trafik verilerinizi görmesini sağlar. FTC’ye göre , ISP’ler gerekenden çok daha fazla veri toplar ve bunları reklamverenler gibi üçüncü taraflara satmak için yasal boşlukları kullanır. Verilerinizin gizli kalmasını istiyorsanız, DNS sunucunuzu özel olarak değiştirmeniz gerekir. Ek olarak, birçok DNS hizmeti, erişebileceğiniz içeriği kontrol etmenize izin verir. Örneğin, ebeveyn denetimlerini ayarlamanıza izin veren aile dostu bir DNS veya cihazınızın kimlik avı siteleri gibi kötü amaçlı web siteleriyle iletişim kurmasını önleyen kötü amaçlı yazılımları engelleyen bir DNS sunabilirler. Bu özel DNS sunucuları genellikle standart olandan farklı bir adrese sahiptir.

Son olarak,DNS nedir nasıl değiştirilir ile birlikte DNS ayarlarını değiştirmek ve niçin değiştirmeniz gerektiğini kısaca açıklamak istedim. DNS sağlayıcınızı değiştirmek internet hızınızı artırabilir. Cloudflare, mevcut en hızlı DNS çözümleyici olduğunu iddia ederken, Google Public DNS, dünya çapındaki sunucu ağı da dahil olmak üzere, dünya çapında yüksek hızları garanti eden arama devinin tüm kaynaklarına sahiptir. ISP’nize bağlı olarak, bu DNS hizmetlerinden birine geçmek daha hızlı bir bağlantıyla sonuçlanabilir.DNS Nedir Nasıl Değiştirilir? - Yorum Soru Turka 8 Şubat 2023 8 Şubat 2023 — 13:28
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular