Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Donör Nedir Nasıl Verilir? - Sağlık

Donör Nedir Nasıl Verilir?

Organ bağışı ve nakli, bir kişiden (donör) bir organın alınması ve cerrahi olarak organı başarısız olan bir başkasına (alıcı) yerleştirilmesidir. Bağışlanabilecek organlar arasında karaciğer, böbrek, pankreas ve kalp bulunur. Donör nedir nasıl verilir sorusu ile birlikte, Organ bağışı, bir kişiden (organ bağışçısı) bir organ veya dokunun cerrahi olarak çıkarılıp başka bir kişiye (alıcı) yerleştirilmesi işlemidir. Transplantasyon, alıcının organının başarısız olması veya hastalık veya yaralanma nedeniyle hasar görmesi nedeniyle gereklidir.

Donör Nedir Nasıl Verilir?

Donör Nedir Nasıl Verilir?

Organ nakli modern tıbbın en büyük gelişmelerinden biridir. Ne yazık ki, organ bağışçılarına olan ihtiyaç, gerçekten bağış yapan insan sayısından çok daha fazladır. Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün 21 kişi organ beklerken ölüyor ve 107.380’den fazla erkek, kadın ve çocuk hayat kurtaran organ nakli bekliyor. Birçok organ bağışı olabilir. Bunlar mesela karaciğer, böbrek, pankreas, akciğer, kalp, kemik, kemik iliği, bağ dokusu gibi bir çok organ bağışı yapabiliriz. Donör nedir nasıl verilir bundan önce kimler organ bağışı yapabilir sorusu da büyük önem taşıyor. Her yaştan insan kendilerini potansiyel bağışçı olarak görmelidir. Bir kişi öldüğünde, tıbbi geçmişine ve yaşına göre donör uygunluğu değerlendirilir. Organ tedarik organizasyonu, bağış için tıbbi uygunluğu belirler. Organ bağışçısı olmak isteyenler bazı adımlardan geçebilir. Bunlardan birisi de, bir bağışçı kaydına katılabilirsiniz. Kayıt, bağışçı olma konusundaki ilginin bir ifadesinden daha fazlasıdır. Organların, dokuların ve gözlerin anatomik armağanına yasal olarak rıza göstermenin bir yolu. Bağışçı olmak istediğinizi aile üyelerinize ve sevdiklerinize bildirin. Ayrıca aile sağlığı sağlayıcınıza, avukatınıza ve dini liderinize bağışçı olmak istediğinizi söylemek isteyebilirsiniz.

Hayatta bazen gerçekten zor seçimler yapabiliriz. Bunlardan biriside organ bağışı, ancak bunun için donör nedir nasıl verilir yada bir bağışcı olmak ister misiniz? Bu sorulara cevap bulmak önemlidir. Herkesin öldükten sonra organ bağışçısı olmak isteyip istemediğine dair bir seçimi vardır ve bağışlamayı seçerseniz, organlarınızın bir kısmını veya tamamını bağışlamayı seçebilirsiniz.

Organ bağışçısı olmak için kayıt yaptırarak kalbiniz, akciğerleriniz, karaciğeriniz, böbrekleriniz, pankreasınız ve ince bağırsaklarınız gibi organları bağışlama seçeneğine sahipsiniz. Tüm bu bağış biçimleri, ihtiyacı olan birinin hayatını büyük ölçüde iyileştirebilir ve hatta kurtarabilir.Donör Nedir Nasıl Verilir? - Yorum Soru Turka 20 Haziran 2022 20 Haziran 2022 — 12:05
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular