Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

EKG Nedir Nasıl Çekilir? - Sağlık, Soru Cevap

EKG Nedir Nasıl Çekilir?

Elektrokardiyogram (EKG), kalbi değerlendirmek için kullanılan en basit ve en hızlı testlerden biridir. EKG nedir nasıl çekilir sorusunun cevabı olarak,göğüs, kollar ve bacaklarda belirli noktalara elektrotlar (cilde yapışan küçük, plastik yamalar) yerleştirilir. Elektrotlar kurşun tellerle bir EKG makinesine bağlanır. Kalbin elektriksel aktivitesi daha sonra ölçülür, yorumlanır ve çıktısı alınır. Vücuda elektrik gönderilmez.

EKG Nedir Nasıl Çekilir?

EKG Nedir Nasıl Çekilir?

Doğal elektriksel impulslar, kanın olması gerektiği gibi akmasını sağlamak için kalbin farklı bölümlerinin kasılmalarını koordine eder. Bir EKG, kalbin ne kadar hızlı attığını, kalp atışlarının ritmini (sabit veya düzensiz) ve kalbin farklı bölümlerinde hareket ederken elektriksel uyarıların gücünü ve zamanlamasını göstermek için bu uyarıları kaydeder. EKG nedir nasıl çekilir? Bir EKG’deki değişiklikler, kalple ilgili birçok durumun işareti olabilir.Bir EKG’nin gerçekleştirilebileceği birkaç farklı yol vardır. Genel olarak test, elektrot adı verilen bir dizi küçük, yapışkan sensörün kollarınıza, bacaklarınıza ve göğsünüze takılmasını içerir. Bunlar kablolarla bir EKG kayıt makinesine bağlanır.Teste hazırlanmak için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Önceden normal şekilde yiyip içebilirsiniz.Elektrotlar takılmadan önce genellikle üst giysilerinizi çıkarmanız gerekir ve göğsünüzün tıraş edilmesi veya temizlenmesi gerekebilir. Elektrotlar yerleştirildikten sonra, kendinizi örtmeniz için size bir hastane önlüğü önerilebilir. Testin kendisi genellikle yalnızca birkaç dakika sürer ve kısa süre sonra eve gidebilir veya zaten hastanede kalıyorsanız servise dönebilirsiniz.

EKG hızlı, güvenli ve ağrısız bir testtir. İşlem yapılırken vücudunuza elektrik verilmez.EKG nedir nasıl çekilir aslında bir yan etkisi pek yoktur. Elektrotlar cildinizden çıkarıldığında – yapışkan bir yara bandının çıkarılmasına benzer şekilde – hafif bir rahatsızlık olabilir ve bazı kişilerde elektrotların takıldığı yerde hafif bir kızarıklık gelişebilir. Kontrollü koşullar altında bir egzersiz EKG’si gerçekleştirilir. Testi yapan kişi sizi dikkatle izleyecek ve herhangi bir belirti yaşarsanız veya kendinizi iyi hissetmezseniz testi durduracaktır.EKG Nedir Nasıl Çekilir? - Yorum Soru Turka 15 Mart 2023 15 Mart 2023 — 11:39
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular