Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Evlilik Korkusu Nedir - Soru Cevap

Evlilik Korkusu Nedir

Evlilik her insan için her kişi için ciddi bir karardır. Kimisi için evlilik fikri kabus kimisi için de rüya gibi bir durum olabilir. Öyle ki, evliliğe hazır değilim, evlilik bana göre değil, evlilik fikri beni korkutuyor diyen bir sürü kişi ile hayatımızda karşılaşmıştırız. Bütün bunlar evlilikten kaçmanın veya evlilik korkusu nedir sorusu olan bir göstergesidir.

Peki nedir evlilik korkusu nedir yada neden evlilikten korkarız yada neden evlilik fikri kimisine korkutucu geliyor. Aslında bu konu hakkında bir sürü yazılar yada makaleler mevcut. Ancak ben size burada bunlardan bahsetmek istemiyorum daha çok kendi fikrim olan düşüncelerimi sizinle paylaşmak isterim. Ancak evlilik, toplumun izniyle ve yasanın izniyle aynı evi paylaşan birbirini seven iki kişinin kendi çekirdek ailelerini kurması hakkındadır. Öyleyse insanlar neden evlilikten korkuyor?Evlilik korkusu, kişinin kendi ailesi veya yakın çevresinde şahit olunan olumsuz evlilik deneyimlerinden kaynaklanabilir. Bu korku aynı zamanda psikolojik bir bağlanma korkusu olarak da tanımlanabilir. Bir kişiye bağlanma fikri, bazılarının yalnız yaşamanın daha iyi olduğunu düşünmesine neden olur. Elbette, başka bir kişinin sorumluluğunu üstlenmek göz korkutucu olabilir. Evlilik aynı zamanda maddi ve manevi yükümlülüklerin yanı sıra diğer türden fedakarlıklarla birlikte gelir. Bütün bunlar, bazı insanlarda korku ve endişe gibi duyguların ortaya çıkmasına ve nihayetinde kişi mutlu bir ilişki içinde olsa bile evlilik fikrinden uzaklaşmasına neden olabilir.

Az önce bahsettiğimiz evlilik korkusu nedir sorusuna cevap veren sonuç,mutsuz bir ailede büyümek veya bu tür örnekler yaşamak evlilik korkusuna yol açabilir. Peki evlilik korkusunun altında başka hangi nedenler yatıyor olabilir? Uzun süre yalnız yaşamak ve bu tür bir hayata alışmak, aynı evi bir kişiyle paylaşma fikrine endişeli bir yaklaşımı tetikleyebilir. Bununla birlikte, mutlu bir ailede yaşamak, kişinin ebeveynleriyle aynı mutluluğu elde edemeyeceğinin bir işareti olarak bir partnerle en ufak bir tartışma örneğini almasına neden olabilir. Aile baskısı nedeniyle boşanmanın zor olabileceği fikri, evlilik korkusunun altında yatan nedenlerden bir diğeridir. Ayrıca, kızların ebeveynlerinden izin isteme, nişan, düğün gibi geleneksel uygulamalar insanları evlenme fikrinden uzaklaştırabilir.Evlilik Korkusu Nedir - Yorum Soru Turka 28 Ağustos 2020 28 Ağustos 2020 — 13:16
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular