Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Hacim Nedir Nasıl Ölçülür - Bilim, Soru Cevap

Hacim Nedir Nasıl Ölçülür

Gayri resmi olarak, hacim ( üç boyutlu) “malzeme” miktarıdır . Bir su kütlesinin hacmi, ne kadar su olduğudur. Bir heykelin hacmi, ne kadar taş (veya başka bir malzeme) olduğudur. Biraz daha resmi olarak ve bir nesnenin kapladığı alanın tamamı hakkında mı konuştuğumuz veya içi boş nesnelerin katı olanlardan daha az “hacime” sahip olup olmadığı konusundaki belirsizliği gidermek için hacim, sınır içindeki 3 boyutlu alanın miktarıdır. Hacim nedir nasıl ölçülür sorusunun üç boyutlu bir figürün.

İki boyutlu ölçü olan alan için geçerli olduğu gibi, hacim ile kastettiğimiz şey, sağduyulu bir “malzeme miktarı” kavramına dayanmaktadır. Özdeş nesneler aynı hacme sahiptir. Yani, iki nesne tüm ölçümlerde tam olarak eşleşiyorsa, eşit hacme sahiptirler. Bir nesneyi döndürmek veya yansıtmak, hacmini değiştirmez. Bir cismin bir kısmı , bütün cismin hacminden daha az hacme sahiptir. Beklediğimiz gibi, bir başkasının içine tamamen uyan herhangi bir nesne, diğerinden daha az hacme sahiptir. İki nesneyi birleştirmek, hacimlerini ekler. Bir nesne bir düzlem tarafından (“talaşa” hiçbir şey kaybetmeden) dilimlenirse, iki parçanın hacimlerinin toplamı orijinal nesnenin hacmidir. Hacim nedir nasıl ölçülür bir nesnenin uzunluğunu, alanını veya hacmini ölçmek, bunu, ölçüsünü zaten bildiğimiz (veya üzerinde anlaştığımız) başka bir nesnenin aynı ölçüsüyle (uzunluk, alan veya hacim) karşılaştırmayı gerektirir. Uzunluğunu doğrudan zaten bildiğimiz bir uzunlukla (inç, mil, santimetre, ışık yılı) karşılaştırarak ölçüyoruz .

Anlayan öğrenciler , genellikle ezberlemeleri istenen hacim formüllerinin çoğunu kendileri için yeniden icat edebilirler. Hacim nedir nasıl ölçülür sorusu ile , elde ettikleri her formül, bildikleri diğer formüller için anlayışlarını (ve hafızalarını) güçlendirmeye yardımcı olur. Tüm yüzleri dikdörtgen olan bir cismin hacmi, yukarıda gösterildiği gibi, boyutlarının her birinin uzunlukları çarpılarak bulunur: iki taban boyutunun çarpımı tabanın alanını verir, yükseklik kaç “katman” olduğunu söyler. içindedir ve üçünün de çarpımı hacmi verir.Hacim Nedir Nasıl Ölçülür - Yorum Soru Turka 27 Şubat 2022 3 Nisan 2022 — 12:06
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular