Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Hepatit Nedir Nasıl Bulaşır? - Sağlık, Soru Cevap

Hepatit Nedir Nasıl Bulaşır?

Hepatit, karaciğer iltihabı demektir. Karaciğer iltihaplandığında veya hasar gördüğünde işlevi etkilenebilir. Hepatit nedir nasıl bulaşır?Ağır alkol kullanımı, toksinler, bazı ilaçlar ve bazı tıbbi durumlar hepatite neden olabilir, ancak buna genellikle bir virüs neden olur. Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın hepatit virüsleri hepatit A virüsü, hepatit B virüsü ve hepatit C virüsüdür.

Hepatit Nedir Nasıl Bulaşır?

Hepatit Nedir Nasıl Bulaşır?

Hepatit, karaciğer iltihabını tanımlamak için kullanılan terimdir. Hepatit nedir nasıl bulaşır sorusuna cevap vermek için aslında genellikle viral bir enfeksiyonun veya alkol içmenin neden olduğu karaciğer hasarının sonucudur.Birkaç farklı hepatit türü vardır. Bazı türleri ciddi bir sorun olmadan geçer, bazıları ise uzun süreli (kronik) olabilir ve karaciğerde skarlaşmaya (siroz) , karaciğer fonksiyon kaybına ve bazı durumlarda karaciğer kanserine neden olabilir .Kısa süreli (akut) hepatitin genellikle belirgin semptomları yoktur, bu nedenle sizde olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Semptomlar gelişirse şunları içerebilir: kas ve eklem ağrısı,yüksek sıcaklık,hissetmek ve hasta olmak,her zaman alışılmadık derecede yorgun hissetmek,genel bir kendini iyi hissetmeme duygusu,iştah kaybı,karın ağrısı,koyu idrar,soluk, gri renkli kaka,kaşınan cilt, gözlerin ve cildin sararması (sarılık) gibi belirtileri vardır.Hepatitten kaynaklanabileceğini düşündüğünüz kalıcı veya rahatsız edici semptomlarınız varsa GP’nize görünün.

Uzun süreli (kronik) hepatit, karaciğer düzgün çalışmayı bırakana kadar (karaciğer yetmezliği) herhangi bir belirgin semptom göstermeyebilir ve yalnızca kan testleri sırasında tespit edilebilir .Hepatit nedir nasıl bulaşır aslında bu soru bir çok açıdan cevaplanabilir. Viral hepatit , otoimmün hepatit, yağlı karaciğer hepatiti, alkolik hepatit ve toksin kaynaklı hepatit dahil olmak üzere birçok hepatit formu vardır , bu da bir kişinin hepatite yakalanması veya hepatit geliştirmesi için birçok yol olduğu anlamına gelir. Bir kişiden diğerine yayılabilen tek hepatit formu viral hepatittir, ancak bu virüslerin tam olarak nasıl bulaştığı genellikle yanlış anlaşılmaktadır.Hepatit Nedir Nasıl Bulaşır? - Yorum Soru Turka 22 Mart 2023 22 Mart 2023 — 12:43
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular