Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Kemoterapi Nedir Nasıl Uygulanır? - Sağlık, Soru Cevap

Kemoterapi Nedir Nasıl Uygulanır?

Kemoterapi, vücudunuzdaki hızlı büyüyen hücreleri öldürmek için güçlü kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi nedir nasıl uygulanır sorusuna cevap aramak ve herkesin merak ettiği bir cevap olarak ,Kemoterapi, kanser hücreleri vücuttaki çoğu hücreden çok daha hızlı büyüyüp çoğaldığından, çoğunlukla kanseri tedavi etmek için kullanılır. Birçok farklı kemoterapi ilacı mevcuttur. Kemoterapi ilaçları, çok çeşitli kanserleri tedavi etmek için tek başına veya kombinasyon halinde kullanılabilir.

Kemoterapi Nedir Nasıl Uygulanır?

Kemoterapi Nedir Nasıl Uygulanır?

Kemoterapi birçok kanser türünü tedavi etmenin etkili bir yolu olsa da, kemoterapi tedavisinin yan etki riski de vardır. Bazı kemoterapi yan etkileri hafif ve tedavi edilebilirken, diğerleri ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Kanser hücreleri gibi hızla büyüyen ve bölünen hücreleri hedefler . Spesifik bölgeleri hedefleyen radyasyon veya cerrahinin aksine, kemoterapi vücudunuzun her yerinde çalışabilir. Ancak cilt , saç , bağırsaklar ve kemik iliği gibi bazı hızlı büyüyen sağlıklı hücreleri de etkileyebilir . Tedaviden kaynaklanan bazı yan etkilere neden olan budur. Kemoterapi nedir nasıl uygulanır sorusuna cevap verebilmek için kemoterapi iki çeşit şekilde verilebilir.
Dozla birlikte kemo tedavilerinin uygulama yöntemi, spesifik kemo ilacının hastalarla ticari olarak kullanıma sunulmasından önce yapılan ve klinik deneyler adı verilen titiz testlerle belirlenir. Bu test sürecinde bilim adamları ve doktorlar, belirli kemo ilaçlarının vücutta nasıl emildiğini ve nasıl çalıştıklarını belirler. Bazen mide suları farklı kimyasalları yok ederek bazı ilaçların hap olarak verilmesini imkansız hale getirebilir. Diğer maddelerin damardan verildiğinde (damarda iğne) daha iyi anti-kanser etkisi olduğu bulunmuştur. Bazı ilaçlar kas içine enjeksiyon olarak verilebilir ve diğerleri doğrudan mesaneye veya karın boşluğuna verildiğinde emilir.

Kemoterapi tedavisi sırasında kanser doktorunuzla (onkolog) düzenli olarak görüşeceksiniz. Birçoğu kontrol edilebildiğinden, onkoloğunuz yaşadığınız yan etkileri soracaktır. Kemoterapi nedir nasıl uygulanır son olarak sonucuna bağlı olarak veya durumunuza bağlı olarak, kemoterapi tedavisi sırasında kanserinizi izlemek için taramalara ve diğer testlere de girebilirsiniz. Bu testler doktorunuza kanserinizin tedaviye nasıl yanıt verdiği hakkında bir fikir verebilir ve tedaviniz buna göre ayarlanabilir.Kemoterapi Nedir Nasıl Uygulanır? - Yorum Soru Turka 7 Ağustos 2022 7 Ağustos 2022 — 14:32
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular