Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Kolesterol Nedir Nasıl Düşürülür? - Sağlık, Soru Cevap

Kolesterol Nedir Nasıl Düşürülür?

Kolesterol, vücudunuzun hücreleri oluşturmak ve onarmak ve hormon yapmak için ihtiyaç duyduğu bir yağ türüdür. Karaciğeriniz kolesterol yapar ve bazı yiyecekler onu içerir. Kolesterol nedir nasıl düşürülür. Kolesterol, vücudumuzun sağlıklı hücreler oluşturmak için ihtiyaç duyduğu mumsu, yağ benzeri bir maddedir.

Kolesterol Nedir Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nedir Nasıl Düşürülür?

Sıklıkla kötü bir şöhrete sahip olsa da (ve fazlası tehlikeli olabilir), gerçek şu ki vücudumuz kolesterol olmadan çalışamaz. Her kolesterol aynı değildir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) – veya “kötü kolesterol” – atardamarlarınızda plak oluşturarak sizi sertleşmiş atardamarlar (ateroskleroz), kalp hastalığı , damar sorunları ve daha fazlası için risk altına sokabilir . Öte yandan, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) – “iyi kolesterol” – aslında bu kötü kolesterolü kan dolaşımınızdan çıkarmaya yardımcı olur.Bir başlangıç noktası arıyorsanız, bir sonraki doktor ziyaretinizde kolesterolünüzü kontrol ettirin. Tansiyonun aksine, evde kolesterol seviyenizi takip edemezsiniz. HDL ve LDL sayınızı yalnızca bir kan testi ölçebilir. Doktorunuza seviyelerinizin zaman içinde değişip değişmediğini veya sabit kalıp kalmadığını sorun – bu, genetik mi yoksa yaşam tarzının mı sayılarınızı yönlendirdiğini gösterebilir. Yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ve doktorunuzun tavsiyesi buysa ilaç alarak kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz. Bazı insanların kolesterollerini güvenli bir seviyeye getirmek için sadece yaşam tarzlarını ve diyetlerini iyileştirmeleri yeterli olacaktır. Diğerlerinin de kolesterol düşürücü ilaçlar alması gerekebilir. Kolesterol nedir nasıl düşürülür ile birlikte doymuş ve trans yağ alımınızı azaltın,trans yağlardan kaçının,balık veya tavuk gibi daha az doymuş yağ içeren etleri seçin, tam tahıllı ekmek, barbunya, kinoa ve daha fazlasıyla daha fazla çözünür lif elde edin,meyve, sebze ve yemişleri atıştırarak doymamış yağları ve lifi artırın, az yağlı süt, peynir ve yoğurt tüketin, yemeğinizi biraz farklı hazırlayın ve günlük işlerinize biraz daha hareketle çalışın .

Diyetinizde değişiklikler yaparak, kolesterol nedir nasıl düşürülür yardımcı olabilecek daha fazla egzersiz yaparak, sigarayı bırakarak, kilo vererek (gerekirse) ve doktorunuzla bağlantı kurarak, kalıcı bir etkisi olan daha iyi kardiyovasküler sağlığa giden yolda ilerleyeceksiniz. Alınacak çok şey var gibi mi geliyor? Gözünüzü korkutmayın. Yüksek kolesterolünüzü düşürmek, hayatınızı tamamen değiştirmek anlamına gelmek zorunda değildir. Bunun yerine, zihniyetinizi değiştirmekle başlayın. Bunu bir şeylerden uzaklaşmak olarak düşünmek yerine, daha sağlıklı ve daha keyifli bir gelecek yaratmanıza yardımcı olacak yeni alışkanlıklara doğru ilerliyorsunuz.Kolesterol Nedir Nasıl Düşürülür? - Yorum Soru Turka 8 Mart 2023 8 Mart 2023 — 10:37
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular