Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır? - Sağlık, Soru Cevap

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır?

Küresel maymun çiçeği vakaları artmaya devam ettikçe, araştırmacılar hastalığın nasıl yayıldığı hakkında daha fazla şey öğreniyorlar. Yeni çalışmaların bir dilimine göre,maymun çiçeği virüsü nedir nasıl bulaşır sorusuna cevap bulmak son derece önemlidir. Virüsün esas olarak insanlar arasında tekrarlanan ten tene temas yoluyla bulaştığına dair erken tahminler büyük ölçüde doğrulandı.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır?

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır?

Normalde, “maymun çiçeği virüsü” (MPXV), enfekte hayvanlardan insanlara , özellikle yaygın olduğu bölgelerde, ısırıklar, vücut sıvıları veya tüketim yoluyla bulaşır. MPX virüsü insandan insana esas olarak yakın ve uzun süreli cilt teması yoluyla, özellikle cilt lezyonlarıyla (döküntü, kabarcıklar, püstüller, yaralar, kabuklar) temas yoluyla bulaşır. Kabarcıkların içindeki sıvı ve kabarcıkların patlamasından sonra oluşan yaraların yanı sıra üzerlerinde oluşan kabuklar özellikle bulaşıcıdır.Mevcut kanıtlar maymun çiçeğinin 3 şekilde yayıldığını gösteriyor: kişiden kişiye,kontamine nesnelerle doğrudan temas yoluyla,hayvanlardan insanlara. Maymun çiçeği virüsü nedir nasıl bulaşır sorusuna cevap aramışlardır. Kanada genelinde ve uluslararası düzeyde sağlık yetkilileri, bu durumu geliştikçe izliyor. Şu anda virüsün nasıl yayıldığı hakkında aşağıdakileri araştırmak da dahil olmak üzere bilgi toplamaya devam ediyoruz:atipik enfeksiyon sunumları,farklı iletim modları,asemptomatik bulaşma olasılığı ile birlikte bulaşabilir. Monkeypox, enfekte bir kişinin ciltte veya mukozal yüzeylerde bulunabilen lezyonları veya kabukları ile temas yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir, örneğin:gözler,boğaz,ağız,anüs,sağ,üreme organları, Enfekte bir kişinin kan, tükürük ve meni gibi vücut sıvılarıyla temas yoluyla da yayılması mümkün olabilir.Virüs, yakın temas sırasında konuşma, nefes alma, öksürme veya hapşırma gibi solunum partikülleri yoluyla yayılabilir. Ama hala bu aktarım şekli hakkında bilgi topluyoruz.Semptom göstermeyen enfekte bir kişinin virüsü başkalarına bulaştırıp yayamayacağını henüz bilmiyoruz.Enfekte hamile bir kişi de plasenta yoluyla gelişmekte olan fetüslerine virüsü bulaştırabilir.

Bunları yaparak maymun çiçeği virüsüne yakalanma veya bu virüsü yayma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz:maymun çiçeği virüsü nedir nasıl bulaşır ile birlikte belirtileriniz varsa veya sağlık hizmeti sağlayıcınızın önerdiği şekilde evde kalmak ve başkalarıyla teması sınırlamak,Maymun çiçek virüsü bulaşmış veya bu virüse maruz kalmış olabilecek biriyle cinsel temas da dahil olmak üzere yakın fiziksel temastan kaçınmak.İyi el hijyeni ve solunum görgü kurallarının korunması: öksürürken ve hapşırırken kolunuzu bükerek veya,iyi oturan bir maske takmak,özellikle ziyaretçi ağırladıktan sonra evinizdeki yüksek temas yüzeylerinin ve nesnelerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi önemlidir.Maymun Çiçeği Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır? - Yorum Soru Turka 1 Ocak 2023 1 Ocak 2023 — 12:01
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular