Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Meteor Nedir Nasıl Düşer? - Bilim, Soru Cevap

Meteor Nedir Nasıl Düşer?

Daha önce hiç göktaşı görmemiş olabilirsiniz, ancak göktaşı dünyaya düşmeye devam ediyor. Manchester Üniversitesi ve Imperial College’daki araştırmacıların Jeolojide yayınlanan bir araştırmasına göre , yılda yaklaşık 17.000 tane var. Görünür görünmezliklerinin bir nedeni, Dünya atmosferini geçtikten sonra neredeyse algılanamaz oldukları bir noktaya kadar küçülen boyutlarıdır.

Meteor Nedir Nasıl Düşer?

Meteor Nedir Nasıl Düşer?

Meteorit Nedir?; NASA’ya göre göktaşı, Dünya atmosferine ulaşan ve yüzeye çıktığı yolculukta hayatta kalan bir uzay taşıdır .Meteor nedir nasıl düşer cevap olarak meteorit terimi genellikle ilgili olduğu meteor ve meteoroid gibi diğer terimlerle karıştırılır:

Meteoroid: Uzayda yörüngede dönen santimetreden metreye kadar değişen çaplara sahip kuyruklu yıldız veya asteroit kaya parçacıkları. Henüz atmosferle temasa geçmemiş göktaşına verilen isimdir.

Meteor: Bir meteoroid atmosferden geçtiğinde, yandığında ve parçalandığında meydana gelir, bundan sonra bir göktaşı olarak kabul edilir. Işık izi devam ettiğinde, genellikle kayan yıldızlar olarak bilinen şeylere yol açar.

Meteoritler ve asteroitler arasındaki fark; İnsanlar genellikle meteorları ve asteroitleri karıştırırlar. Bir asteroit, güneşi veya uzayda başka bir yerçekimi kaynağının etrafında dönen kayalık veya metalik bir cisimdir. Bir göktaşından daha büyüktür ve düzensiz bir şekle sahiptir. . Yıldızların ve gezegenlerin doğumu veya ölümü sırasında oluşan malzemeden yapıldığı düşünülüyor. Öte yandan, gördüğümüz gibi, bir göktaşı atmosfere nüfuz ederek Dünya’ya ulaşan bir uzay kayasıdır. Bir asteroit veya kuyruklu yıldızdan gelebilir.

Meteorlar nasıl oluşur; Meteoritler çeşitli kaynaklardan oluşabilir. Meteor nedir nasıl düşer bazıları, yıldızlar, uydular veya gezegenler gibi daha büyük astronomik nesnelerin oluşumunun veya yok edilmesinin kalıntılarıdır. Diğerleri , güneş sisteminin asteroit kuşağında Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasında – bulunanlar veya bir kuyruklu yıldızdan kopmuş parçalar gibi asteroit parçaları olabilir.

Bilim adamları, Dünya’ya düşen dünya dışı malzemeye ilişkin mevcut tahminlerin “uzaysal olarak çok sınırlı olan kısa vadeli ateş topu izleme veya göktaşı arama ağlarına dayandığını” açıklıyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için, iki yıllarını Antarktika’da, karla birlikte göze çarptıkları için fark edilmelerinin daha kolay olduğu göktaşlarını arayarak geçirdiler . Bu bölgedeki çarpışmaların sayısını bildiklerinden, gezegenin geri kalanına tahminde bulunabildiler.

Araştırmacılar Antarktika’yı seçmedi çünkü oraya daha fazla sayıda göktaşı düşüyor. Meteor nedir nasıl düşer aslında kutuplardaki çarpma sayısı, örneğin gezegenin en çok etkilenen alanı olan ekvatordaki çarpmaların sadece %65’i kadardır . NASA’nın Yakın Dünya Nesnesi Çalışmaları Merkezi (CNEOS) ile işbirliği içinde oluşturulan model, ekvatorda %12 daha yüksek ve kutuplarda %27 daha düşük olan konuma göre büyük göktaşı çarpma riskinin yeniden değerlendirilmesine de izin verdi.Meteor Nedir Nasıl Düşer? - Yorum Soru Turka 25 Ocak 2023 25 Ocak 2023 — 13:25
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular