Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Navigasyon Nedir Nasıl Çalışır? - Soru Cevap, Teknoloji

Navigasyon Nedir Nasıl Çalışır?

Atalarımız kaybolmamak için oldukça aşırı önlemler almak zorunda kaldılar. Anıtsal işaretler diktiler, zahmetli bir şekilde ayrıntılı haritalar hazırladılar ve gece gökyüzündeki yıldızları okumayı öğrendiler. Bugün işler çok, çok daha kolay. 100 dolardan daha az bir fiyata, her an Dünya’nın tam olarak neresinde olduğunuzu size söyleyen cep boyutunda bir alet alabilirsiniz. Bir navigasyon nedir nasıl çalışır sorusu için, GPS alıcınız olduğu ve gökyüzünü net bir şekilde gördüğünüz sürece, bir daha asla kaybolmazsınız.

Navigasyon Nedir Nasıl Çalışır?

Navigasyon Nedir Nasıl Çalışır?

Küresel Konumlandırma Sistemi olarak da bilinen GPS, minimum 24 uydudan oluşan uydu tabanlı bir sistemdir. Bu uydular, yaklaşık 12.500 mil (20.000 km) yükseklikte Dünya’nın yörüngesinde döner. Hava koşullarından bağımsız olarak dünyanın her yerinde 7/24 çalışır. Ayrıca, kullanmak için herhangi bir kurulum ücreti veya abonelik ücreti yoktur. GPS Nasıl Çalışır :GPS uyduları, Dünya’yı günde iki kez kesin bir yörüngede daire içine alır. Her uydu, GPS cihazlarının uydunun kesin konumunu çözmesine ve hesaplamasına izin veren benzersiz bir sinyal ve yörünge parametreleri iletir. GPS alıcıları, bir kullanıcının tam konumunu hesaplamak için bu bilgileri ve trilaterasyonu kullanır. Temel olarak, navigasyon nedir nasıl çalışır cevap bulabilmek için, GPS alıcısı, iletilen bir sinyali almak için geçen süreye göre her bir uyduya olan mesafeyi ölçer. Alıcı, birkaç uydudan daha mesafe ölçümleriyle kullanıcının konumunu belirleyebilir ve koşu rotanızı ölçmek , bir golf sahasının haritasını çıkarmak , eve dönüş yolu bulmak veya herhangi bir yerde macera yaşamak için bunu elektronik olarak görüntüleyebilir . Günümüzde GPS, akıllı saatler, uydu iletişim cihazları, otomobiller, tekneler ve daha fazlası gibi her tür cihazda yerleşiktir. 2B konumunuzu (enlem ve boylam) hesaplamak ve hareketinizi izlemek için, bir GPS alıcısı en az üç uydunun sinyaline kilitlenmiş olmalıdır. Dört veya daha fazla uydu görüntülendiğinde, alıcı 3B konumunuzu (enlem, boylam ve yükseklik) belirleyebilir. Genel olarak, bir GPS alıcısı sekiz veya daha fazla uyduyu takip eder, ancak bu, günün saatine ve Dünya’nın neresinde olduğunuza bağlıdır. Bazı cihazlar tüm bunları bileğinizden yapabilir .Konumunuz belirlendikten sonra, GPS ünitesi aşağıdakiler gibi diğer bilgileri hesaplayabilir: Hız, Rulman, İzlemek, Yolculuk mesafesi, Hedefe olan mesafe, Gün doğumu ve gün batımı saatleri, Ve dahası…GPS Ne Kadar Doğru?;Günümüzün GPS alıcıları, paralel çok kanallı tasarımları sayesinde son derece hassastır. Alıcılarımız ilk açıldığında uydulara hızlı bir şekilde kilitlenir. Yoğun ağaç örtüsünde veya yüksek binaların bulunduğu kentsel ortamlarda izleme kilitlerini korurlar. Bazı atmosferik faktörler ve diğer hata kaynakları, GPS alıcılarının doğruluğunu etkileyebilir.

Garmin GPS alıcıları tipik olarak 10 metreye kadar doğrudur. Suda doğruluk daha da iyidir çünkü sinyale müdahale edecek hiçbir engel yoktur. Navigasyon nedir nasıl çalışır bir Garmin GPS alıcısının doğruluğu, Geniş Alan Büyütme Sistemi ( WAAS ) kullanıldığında iyileştirilir . Bu yetenek, atmosfer ve uydu konumlarında düzeltmeler sağlayarak doğruluğu 3 metreden daha iyi bir düzeye çıkarabilir. WAAS uydularından yararlanmak için herhangi bir ek donanım veya ücret gerekmez.Navigasyon Nedir Nasıl Çalışır? - Yorum Soru Turka 18 Ocak 2023 18 Ocak 2023 — 12:27
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular