Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Ödem Nedir Nasıl Atılır? - Sağlık, Soru Cevap

Ödem Nedir Nasıl Atılır?

Ödem, vücudunuzun dokularında hapsolmuş sıvının neden olduğu şişliğin tıbbi terimidir.Ödem nedir nasıl atılır sorusunu anlamak için,ödem en sık ayaklarınızda, ayak bileklerinizde ve bacaklarınızda olur, ancak vücudunuzun yüzünüz, elleriniz ve karnınız gibi diğer kısımlarını da etkileyebilir.Ödem herkesi etkileyebilir, ancak durum genellikle hamile olan kişileri ve 65 yaş ve üstü yetişkinleri etkiler.

Ödem Nedir Nasıl Atılır?

Ödem Nedir Nasıl Atılır?

Ödem yaygındır çünkü durumla ilişkili birçok neden vardır. Hafif ödem vakaları kendi kendine geçer, bu nedenle kesin oluşum oranı bilinmemektedir. Ödem, vücudunuzun bazı bölümlerinin boyutunun artmasına (şişmesine) neden olarak günlük işlerinizi tamamlamanızı engelleyebilir. Uzun süre oturduysanız veya ayakta kaldıysanız, vücudunuzun şişmiş kısmını yükseltmek veya hareket etmek gibi basit yaşam tarzı değişiklikleri şişliği azaltabilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bazen ödem altta yatan bir sağlık durumunun belirtisidir, bu nedenle ödem belirtileri yaşarsanız sağlık uzmanınızla iletişime geçin.Ödem belirtisi vücudunuzda şişliktir. Ödem nedir nasıl atılır şişme, vücudunuzun bir kısmı büyüdüğünde meydana gelir çünkü dokularınızda sıvı birikmesi vardır. Şişlik vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir, ancak çoğunlukla ayaklarınızı, ayak bileklerinizi ve bacaklarınızı etkiler.Şişlik belirtileri şunları içerir: Vücudunuzun bir bölgesi bir gün öncesine göre daha büyük. Şişmiş bölgenin üzerindeki cilt gergin ve parlak görünür. Bacaklarınız, ayak bilekleriniz veya ayaklarınız şişerse yürüme zorluğu. Öksürüyor olabilir veya nefes almakta güçlük çekebilirsiniz.Şişmiş vücut bölgenizde dolgunluk veya gerginlik hissedersiniz. Etkilenen bölgede hafif ağrı veya ağrılı bir his.Ödeminize neyin neden olabileceğini anlamak için doktorunuz önce fizik muayene yapacak ve size tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Bu bilgi genellikle ödeminizin altında yatan nedeni belirlemek için yeterlidir. Bazı durumlarda röntgen, ultrason muayeneleri, manyetik rezonans görüntüleme, kan testleri veya idrar tahlili gerekebilir.

Hafif ödem genellikle kendi kendine geçer, özellikle de etkilenen uzvunuzu kalbinizden daha yükseğe kaldırarak duruma yardımcı olursanız. Ödem nedir nasıl atılır daha şiddetli ödem, vücudunuzun fazla sıvıyı idrar şeklinde atmasına yardımcı olan ilaçlarla (diüretikler) tedavi edilebilir. En yaygın diüretiklerden biri furosemiddir (Lasix). Ancak doktorunuz, kişisel tıbbi geçmişinize dayanarak bu tür ilaçların sizin için iyi bir seçenek olup olmadığına karar verecektir.Uzun vadeli yönetim tipik olarak şişmenin altında yatan nedeni tedavi etmeye odaklanır. İlaç kullanımı sonucu ödem oluşursa, doktorunuz reçetenizde değişiklik yapabilir veya ödem yapmayan alternatif bir ilaç bakabilir.Ödem Nedir Nasıl Atılır? - Yorum Soru Turka 20 Kasım 2022 20 Kasım 2022 — 11:48
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular