Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Otizm Nedir Nasıl Anlaşabilir? - Sağlık, Soru Cevap

Otizm Nedir Nasıl Anlaşabilir?

Otizm spektrum bozukluğu (OSB) gelişimsel bir bozukluktur. Çocukların başkalarıyla nasıl etkileşime girdiğini ve iletişim kurduğunu etkiler. Bozukluk spektrum bozukluğu olarak adlandırılır çünkü çocuklar otizm spektrumunun herhangi bir yerinde olabilir. OSB’li çocuklar erken yaşta semptom göstermeye başlar. Otizm nedir nasıl anlaşabilir, semptomlar çocukluk ve yetişkinlik döneminde de devam eder. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, bazı çocukların neden ASD geliştirdiğini bilmiyor. Doğdukları genlerin bir kombinasyonu ve çevrelerinde bu genleri tetikleyen bir şey olabilir.

Otizm Nedir Nasıl Anlaşabilir?

Otizm Nedir Nasıl Anlaşabilir?

OSB’li çocuklar diğer insanlarla ilişki kurmakta zorlanırlar. Göz kontağı kurmakta zorlanırlar. Genellikle kendi içlerine çekilirler. Aile üyeleriyle ilişki kurmaya ilgisiz görünebilirler. Ancak OSB’li bazı çocuklar, takıntılı oldukları bir konu hakkında aile üyeleri, arkadaşlar ve hatta yabancılarla konuşmaya devam etmeyi sevebilir. Sorun şu ki, bunun hakkında çok uzun konuşabilirler. Ya da sadece o konudan bahsedebilirler. Bu diğer insanları uzaklaştırabilir. Otizm nedir nasıl anlaşabilir konusu, OSB’li bir çocuğun ebeveyni veya büyük babasıysanız, onlarla bağlantı kuramıyormuş gibi hissetmeniz çok üzücü olabilir. Ancak bu bozukluklar ve başkalarına neyin yardımcı olduğu hakkında daha fazla şey öğrenmek size ve ilişkinize yardımcı olabilir.Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD) olan bir çocuğun zorluklarının üstesinden gelmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Bu ebeveynlik ipuçları, tedaviler ve hizmetler yardımcı olabilir.Yakın zamanda çocuğunuzun otizm spektrum bozukluğuna sahip olduğunu veya olabileceğini öğrendiyseniz, muhtemelen bundan sonra ne olacağını merak ediyor ve endişeleniyorsunuzdur. Hiçbir ebeveyn, bir çocuğun mutlu ve sağlıklı olmaktan başka bir şey olmadığını duymaya asla hazır değildir ve OSB teşhisi özellikle korkutucu olabilir. Çocuğunuza en iyi nasıl yardımcı olacağınızdan emin olamayabilirsiniz veya birbiriyle çelişen tedavi önerileri kafanızı karıştırabilir. Ya da size ASD’nin tedavi edilemez, ömür boyu sürecek bir durum olduğu söylenmiş ve yaptığınız hiçbir şeyin bir fark yaratmayacağı konusunda sizi endişelendirmiş olabilirsiniz. ASD’nin bir kişinin “büyüdüğü” bir şey olmadığı doğru olsa da, çocukların yeni beceriler edinmelerine ve çok çeşitli gelişimsel zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilecek birçok tedavi vardır. Ücretsiz devlet hizmetlerinden ev içi davranış terapisine ve okul tabanlı programlara kadar, çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını karşılamak ve hayatta öğrenmesine, büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı olmak için yardım mevcuttur.

Otistik bir çocuğa bakarken, kendinize de bakmanız önemlidir. Duygusal olarak güçlü olmak, ihtiyacı olan çocuğunuza olabileceğiniz en iyi ebeveyn olmanızı sağlar. Bu ebeveynlik ipuçları, otistik bir çocukla hayatı kolaylaştırarak yardımcı olabilir.OSB veya buna bağlı gelişim geriliği olan bir çocuğun ebeveyni olarak yapabileceğiniz en iyi şey tedaviye hemen başlamaktır. Otizm nedir nasıl anlaşabilir bir şeylerin ters gittiğinden şüphelendiğiniz anda yardım isteyin. Çocuğunuzun daha sonra yetişip yetişmeyeceğini veya sorunu aşacağını görmek için beklemeyin. Resmi bir teşhis için bile beklemeyin. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ne kadar erken yardım alırlarsa, tedavi başarısı şansları o kadar artar. Erken müdahale, çocuğunuzun gelişimini hızlandırmanın ve yaşam boyu otizm belirtilerini azaltmanın en etkili yoludur.Otizm Nedir Nasıl Anlaşabilir? - Yorum Soru Turka 27 Kasım 2022 27 Kasım 2022 — 11:37
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular