Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Otizm Nedir Nasıl Tedavi Edilir? - Sağlık, Soru Cevap

Otizm Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Otizm spektrum bozukluğu (ASD) için mevcut tedaviler, günlük işleyişe ve yaşam kalitesine müdahale eden semptomları azaltmayı amaçlamaktadır. Günümüzde sıkça sorulan sorular arasında otizm nedir nasıl tedavi edilir sorusu yer almakta.OSB her kişiyi farklı şekilde etkiler, yani OSB’li kişilerin benzersiz güçlü yanları, zorlukları ve farklı tedavi ihtiyaçları vardır. 1 Bu nedenle, tedavi planları genellikle birden fazla uzmanı içerir ve kişiye yöneliktir.

Otizm Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Otizm Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviler eğitim, sağlık, toplum veya ev ortamlarında veya ortamların bir kombinasyonunda verilebilir. Tedavi hedeflerinin ve ilerlemenin beklentileri karşılamasını sağlamak için sağlayıcıların birbirleriyle ve OSB’li kişi ve ailesiyle iletişim kurması önemlidir. OSB’li bireyler liseden çıkıp yetişkinliğe doğru büyüdükçe, ek hizmetler sağlığın ve günlük işleyişin iyileştirilmesine yardımcı olabilir ve sosyal ve topluluk katılımını kolaylaştırabilir. Bazıları için eğitime devam etmek, iş eğitimini tamamlamak, iş bulmak ve güvenli barınma ve ulaşım için desteklere ihtiyaç duyulabilir. Birçok tedavi türü mevcuttur. Otizm nedir nasıl tedavi edilir sorusu artık herkesin merak ettiği bir sorudur.Davranışçı yaklaşımlar, davranıştan önce ve sonra ne olduğunu anlayarak davranışları değiştirmeye odaklanır. Davranışsal yaklaşımlar, OSB semptomlarını tedavi etmek için en fazla kanıta sahiptir. Eğitimciler ve sağlık uzmanları arasında geniş çapta kabul görmüşlerdir ve birçok okulda ve tedavi kliniğinde kullanılmaktadırlar. OSB’li kişiler için dikkate değer bir davranışsal tedaviye Uygulamalı Davranış Analizi (ABA) denir . ABA, çeşitli becerileri geliştirmek için istenen davranışları teşvik eder ve istenmeyen davranışları caydırır. Gelişimsel yaklaşımlar, dil becerileri veya fiziksel beceriler gibi belirli gelişim becerilerini veya daha geniş bir yelpazede birbirine bağlı gelişimsel becerileri geliştirmeye odaklanır. Gelişimsel yaklaşımlar genellikle davranışsal yaklaşımlarla birleştirilir.

OSB’li kişiler için en yaygın gelişimsel terapi Konuşma ve Dil Terapisidir . Otizm nedir nasıl tedavi edilir sorusuna biraz olsun cevap verebilmek ve bilgilenmek önemlidir.Konuşma ve Dil Terapisi, kişinin konuşma ve dili anlama ve kullanmasını geliştirmeye yardımcı olur. ASD’li bazı insanlar sözlü olarak iletişim kurar. Diğerleri işaretler, jestler, resimler veya elektronik bir iletişim cihazı kullanarak iletişim kurabilir.Otizm Nedir Nasıl Tedavi Edilir? - Yorum Soru Turka 14 Ağustos 2022 14 Ağustos 2022 — 15:24
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular