Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Selüloz Nedir Nasıl Üretilir? - Bilim

Selüloz Nedir Nasıl Üretilir?

Selüloz, bitkilerin hücre duvarlarında bulunan bir maddedir. Selüloz insan vücudunun bir bileşeni olmamasına rağmen, yine de yeryüzünde en bol bulunan organik makromoleküldür . Bilim topluluğu, selülozu ilk olarak 1833 yılında bitki hücre duvarlarında incelendiği zaman gözlemledi. Selüloz nedir nasıl üretilir sorusu artık çok sorulan ve merak edilen bir konu bunun için de,selülozun kimyasal yapısı nişastanınkine benzer, ancak nişastadan farklı olarak selüloz son derece katıdır . Bu sertlik, bitki gövdesine büyük bir güç ve bitki hücrelerinin iç kısımlarına koruma sağlar.

Selüloz Nedir Nasıl Üretilir?

Selüloz Nedir Nasıl Üretilir?

Nişasta gibi selüloz da en az 500 glikoz molekülünden oluşan uzun bir zincirden oluşur. Selüloz bu nedenle bir polisakkarittir. Latince ” birçok şeker ” anlamına gelir . Bu polisakkarit zincirlerinin birçoğu, selüloz mikrofibrilleri oluşturmak üzere paralel diziler halinde düzenlenir. Bireysel polisakkarit zincirleri, mikrofibrillerde hidrojen bağları ile birbirine bağlanır. Mikrofibriller sırayla makrofibriller oluşturmak üzere bir araya toplanır. Selülozun yapısını anlamak için onun önce ne olduğuna ve selüloz nedir nasıl üretilir konusuna bir bakmak gerekir. Selülozun mikrofibrilleri, hidrojen bağlarının varlığı nedeniyle son derece sert ve esnek değildir. Aslında, kimyagerler selüloz mikrofibrillerinin yapısını tanımlarken, düzenlemelerini kristal olarak adlandırırlar, bu da mikrofibrillerin kristal benzeri özelliklere sahip olduğu anlamına gelir. Nişasta, selüloz ile aynı temel yapıya sahip olsa da – aynı zamanda bir polisakarittir – glikoz alt birimleri, nişasta molekülünün bükülmesine izin verecek şekilde bağlanır. Başka bir deyişle, nişasta molekülü esnek, selüloz molekülü ise katıdır. Selüloz fonksiyonları arasında selüloz, bitkilerde ve alglerde yapısal bir proteindir. Selüloz lifleri, bitki hücre duvarlarını desteklemek için bir polisakkarit matriks içine yerleştirilmiştir. Bitki gövdeleri ve odun, selülozun takviye çubukları gibi ve ligninin beton gibi davrandığı bir lignin matrisinde dağıtılan selüloz lifleri tarafından desteklenir. Selülozun en saf doğal formu, %90’dan fazla selülozdan oluşan pamuktur. Buna karşılık, ahşap %40-50 selülozdan oluşur.

Bazı bakteri türleri, biyofilm oluşturmak için selüloz salgılar. Selüloz nedir nasıl üretilir sorusu ile birlikte, Biyofilmler mikroorganizmalar için bir tutunma yüzeyi sağlar ve koloniler halinde organize olmalarını sağlar. Hayvanlar selüloz üretemezken, hayatta kalmaları için önemlidir. Bazı böcekler selülozu yapı malzemesi ve yiyecek olarak kullanır. Ruminantlar, selülozu sindirmek için simbiyotik mikroorganizmalar kullanır. İnsanlar selülozu sindiremezler, ancak besin emilimini etkileyen ve dışkılamaya yardımcı olan çözünmeyen diyet lifinin ana kaynağıdır.Selüloz Nedir Nasıl Üretilir? - Yorum Soru Turka 3 Temmuz 2022 3 Temmuz 2022 — 11:48
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular