Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Şirket Nedir Nasıl Kurulur? - Hukuk, Soru Cevap

Şirket Nedir Nasıl Kurulur?

Limited şirket, işletmeniz için bir tür yasal yapıdır. Limited şirketler yada şirket nedir nasıl kurulur buna bakacağız. Yöneticilerinden ve hissedarlarından ayrı bir yasal kimliğe sahip olmalıdır (serbest tüccarların aksine) bu nedenle, işler ters gittiğinde biriken ticari borçlardan kişisel olarak sorumlu olan serbest tüccarlardan daha fazla risk alabilirler.Ancak bir limited şirket kurmak, ek evrak işleri ve sorumluluklarla birlikte gelir, bu da onları işletmek için zaman alıcı hale getirir. Burada, limited şirketin faydaları ve maliyetleri ile birlikte bir limited şirketin nasıl kurulacağına bakıyoruz.

Şirket Nedir Nasıl Kurulur?

Şirket Nedir Nasıl Kurulur?

Tek bir tüccar üzerinde limited şirket olmanın bir takım faydaları vardır: ayrı yasal kimlik bu, işler ters gittiğinde kişisel olarak değil şirketin sorumlu olduğu anlamına gelir. Sadece işe koyduğunuz şeyi kaybedersiniz, daha profesyonel bazı işletmeler, limited şirket olarak faaliyet gösterdikleri zaman sektörlerinde başkaları tarafından daha profesyonel olarak görülebilirler tedarikçileri güvence altına almayı, yatırım yapmayı ve nihayetinde işi satmayı kolaylaştırabilir.Vergi verimliliği işiniz aracılığıyla kurumlar vergisi ödersiniz ve maaş ve temettü olarak kendinizi ödeyebilirsiniz. Kârınıza bağlı olarak, bu, bağımsız bir tüccar olarak kurmaktan daha vergi açısından verimli olabilir. Ancak, tek tüccar olmanın daha basit bir iş yapısı anlamına geldiğini unutmayın, bu nedenle limited şirketlerle ilgili ekstra sorumlulukları ve bunun işiniz için doğru olup olmadığını dikkatlice düşünmek önemlidir .Bir limited şirket kurarken somut bir parasal maliyet vardır, ancak yapıyı serbest tüccarlarla karşılaştırırken maddi olmayan maliyetler de vardır. Para, Limited şirketiniz aracılığıyla çevrimiçi olarak kaydettirmek (ve posta yoluyla daha fazlası) 12 sterline mal olur, ancak süreçte yeniyseniz, evrak işlerine yardımcı olması için bir muhasebeci veya danışman tutmak isteyebilirsiniz.İşinizin günlük işleyişi bu, örneğin sürekli profesyonel tavsiye veya doğru kayıtlar tutmak için yazılım gibi maliyetlere de mal olabilir. Zaman bağımsız tüccarlara kıyasla, yetişmesi gereken daha fazla yasal sorumluluk ve yönetim vardır. Yürüttüğünüz iş türü için limited şirket olmanın gerekli olup olmadığını anlamak önemlidir. Şeffaflık yöneticileri ve kazançları dahil olmak üzere limited şirketiniz hakkındaki bilgiler, şirket nedir nasıl kurulur aracılığıyla çevrimiçi olarak halka açıktır. Limited şirket kurmak ne kadar sürer? Şirketinizi online olarak kaydettirmeniz uzun sürmez. Her şey hazırsa, birkaç dakika içinde yapabilirsiniz ve genellikle 24 saat içinde kaydolursunuz. Posta başvuruları sekiz ila 10 gün sürer. Ancak önceden gerekli evrakları doldurmanız biraz zaman alabilir. Bir iş planına sahip olmak, yapılacaklar listenizi düzenlemenize ve yola çıkmak için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu hesaplamanıza yardımcı olmalıdır.

Öncelikle limited şirket kurmanız gerekip gerekmediğini araştırmalısınız. Tek tüccar olmak, şirket nedir nasıl kurulur sorusu ile birlikte, işletmeler için en yaygın yasal yapıdır. 2020’nin başında, özel sektördeki toplam işletmelerin yüzde 59’unu oluşturan 3,5 milyon bağımsız tüccar vardı. Serbest tüccar olarak kurulum yapmak kolaydır ve nispeten az yasal sorumlulukla birlikte gelir, yani hızlı bir şekilde başlamak isteyen işletmelere uygundur. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, bağımsız tüccarların sınırsız sorumluluğu vardır, bu da bir şeyler ters gittiğinde kişisel olarak sorumlu oldukları anlamına gelir. Tek tüccar olmak da vergi açısından daha az verimli olabilir. Kurduğunuz iş türünü ve içerdiği riskleri düşünün. Emin değilseniz genellikle profesyonel tavsiye almak iyi bir fikirdir.Şirket Nedir Nasıl Kurulur? - Yorum Soru Turka 30 Ekim 2022 30 Ekim 2022 — 11:03
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular