Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Şizofreni Nedir Nasıl Anlaşılır? - Sağlık, Soru Cevap

Şizofreni Nedir Nasıl Anlaşılır?

Şizofreni, insanların gerçeği anormal şekilde yorumladığı ciddi bir zihinsel bozukluktur. Şizofreni, halüsinasyonlar, sanrılar ve aşırı derecede düzensiz düşünce ve davranışların günlük işleyişini bozan bazı kombinasyonlarıyla sonuçlanabilir ve engelleyici olabilir. Şizofreni nedir nasıl anlaşılır sorusuna cevap vermek önemlidir. Şizofreni hastaları ömür boyu tedavi gerektirir. Erken tedavi, ciddi komplikasyonlar gelişmeden önce semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir ve uzun vadeli görünümü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Şizofreni Nedir Nasıl Anlaşılır?

Şizofreni Nedir Nasıl Anlaşılır?

Şizofreni, düşünme (biliş), davranış ve duygularla ilgili bir dizi sorunu içerir. Belirti ve semptomlar değişebilir, ancak genellikle sanrılar, halüsinasyonlar veya düzensiz konuşmayı içerir ve işlev bozukluğunu yansıtır. Popüler inanışın aksine, şizofreni bölünmüş veya çoklu bir kişilik değildir. Şizofreni, bir kişinin hayal edilenden neyin gerçek olduğunu ayırt edemediği bir tür akıl hastalığı olan bir psikozu içerir . Bazen psikotik bozukluğu olan insanlar gerçeklikle bağlarını kaybederler. Dünya, kafa karıştırıcı düşünceler, görüntüler ve seslerden oluşan bir karmaşa gibi görünebilir. Davranışları çok garip ve hatta şok edici olabilir. Kişilik ve davranıştaki ani bir değişikliğe, gerçekle temasını kaybettiğinde meydana gelen, psikotik dönem denir. Şizofreni nedir nasıl anlaşılır konusu gerçekten önemlidir. Şizofreninin ne kadar şiddetli olduğu kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar sadece bir psikotik epizod yaşarken, diğerleri yaşamları boyunca pek çok epizod yaşar, ancak bunlar arasında nispeten normal hayatlar sürer. Yine de diğerleri, tam gelişmiş psikotik ataklar arasında çok az iyileşme ile, zamanla işlev görmekte daha fazla sorun yaşayabilir. Şizofreni semptomları , relaps ve remisyon olarak bilinen döngülerde kötüleşiyor ve iyileşiyor gibi görünüyor.

Durum genellikle erkeklerde ilk belirtilerini ergenlik çağının sonlarında veya 20’li yaşların başında gösterir. Çoğunlukla 20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınları etkiler.Şizofreni nedir nasıl anlaşılır belirtilerin ilk başladığı ve tam psikozdan önceki döneme prodromal dönem denir. Günler, haftalar ve hatta yıllar sürebilir. Genellikle belirli bir tetikleyici olmadığı için fark edilmesi zor olabilir. Özellikle gençlerde, yalnızca ince davranış değişiklikleri fark edebilirsiniz.Şizofreni Nedir Nasıl Anlaşılır? - Yorum Soru Turka 21 Ağustos 2022 21 Ağustos 2022 — 14:52
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular