Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Tansiyon Nedir Nasıl Ölçülür? - Sağlık, Soru Cevap

Tansiyon Nedir Nasıl Ölçülür?

Tansiyon her zaman birkaç farklı günde ve siz dinlenirken ölçülür. Bu ölçümlerden birkaçı çok yüksekse, ikisinden sadece biri sistolik veya diyastolik yüksek olsa bile, yüksek tansiyonunuz olduğu söylenir. Tansiyon nedir nasıl ölçülür sorusuna cevap bulabilmek için,yüksek tansiyon için tıbbi terim hipertansiyondur. Yetişkinlerde kan basıncının 140 mmHg sistolik değerin altında ve 90 mmHg diyastolik değerin altında normal olduğu kabul edilir.

Tansiyon Nedir Nasıl Ölçülür?

Tansiyon Nedir Nasıl Ölçülür?

Tansiyonunuzu ilk kez ölçerken, kan basıncını her iki koldan da ölçmek mantıklıdır, çünkü bazen sadece bir tarafta yüksek olur. Daha yüksek olan değerler her zaman kan basıncını değerlendirmek için kullanılan değerlerdir. Bundan sonra sadece yüksek okuma üreten koldaki kan basıncını ölçmek yeterlidir. Sistolik değer 140 mmHg’nin üzerindeyse, diyastolik değer 90 mmHg’nin üzerindeyse veya her ikisi de bu okumalardan yüksekse bir kişinin yüksek tansiyonu olduğu kabul edilir. Yüksek tansiyonun kendisi genellikle fark edilmez. Sadece aşırı derecede yüksekse bazen baş dönmesi veya görme güçlüğü gibi semptomlara neden olabilir. Uzun vadede, yüksek tansiyon, kalp krizi, felç, kalp ve böbrek yetmezliği gibi kardiyovasküler problem riskinizi artırır. Bu nedenle, tansiyon nedir nasıl ölçülür siz veya doktorunuz yüksek tansiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz önemlidir. Okumalar tekrar tekrar çok yüksekse, kan basıncınızı düşürmenin ve uzun vadeli sağlık sonuçları riskini azaltmanın birkaç farklı yolu vardır. Gün içinde dalgalandığı için kan basıncını bir kereden fazla ölçmek önemlidir. Fiziksel efor, stres, ağrı veya aşırı sıcak veya soğuk gibi nedenlerle de değişebilir. Ancak kan basıncındaki bu tür artış geçicidir ve kısa sürede normale döner. Bu nedenle, kan basıncı yalnızca bir kez ölçülüp yüksek bulunursa, mutlaka her zaman çok yüksek olduğu anlamına gelmez. Doktor muayenehanesinde yapılan bir tansiyon ölçümü de yanıltıcı olabilir: Doktora gitmek bazı insanları o kadar gerginleştirir ki tansiyonları yükselir. Bu nedenle, güvenilir ölçümler elde etmek için kan basıncı birkaç farklı günde ve siz dinlenirken ölçülür. Bu, bir sandalyeye oturup dinlenmek ve dolaşım sisteminizin dinlenmesi için bir ölçüm yapmadan önce yaklaşık üç dakika beklemek anlamına gelir. Ölçüm için kullanılan üst kol, okuma yapılırken kalp ile aynı yükseklikte bir masanın üzerinde durmalıdır.

Otomatik ölçümler için dijital bir tansiyon aleti veya manuel ölçümler için tansiyon aleti adı verilen bir alet kullanarak kan basıncınızı kendi başınıza ölçebilirsiniz. Dijital tansiyon monitörleri genellikle bilekte kullanılır, ancak parmak veya üst kola da yerleştirilebilirler ve sadece bir düğmeye basılarak etkinleştirilirler. Atardamarlardaki kan hacmindeki değişikliklere göre tansiyon nedir nasıl ölçülür kan basıncını otomatik olarak okurlar. Bilekten tansiyon ölçümü yaparken elin kalp ile aynı seviyede tutulması önemlidir. Aksi takdirde okumaları etkileyebilir. Dijital sayaçlar bazen hatalı olabilir ve her halükarda güvenilir olmayan okumalar üretebilir özellikle belirli kalp ritmi sorunları olan veya damar sertliği nedeniyle sertleşen atardamarları olan kişilerde.Tansiyon Nedir Nasıl Ölçülür? - Yorum Soru Turka 16 Ekim 2022 16 Ekim 2022 — 12:31
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular