Size en uygun kategori seçimi yapın ve hemen üyeliksiz iletişime geçin ya da kendi ilanlarınızı oluşturun...

Uyuz Nedir Nasıl Bulaşır? - Sağlık, Soru Cevap

Uyuz Nedir Nasıl Bulaşır?

Uyuz, küçük parazitlerin neden olduğu kaşıntılı bir deri durumudur. Genellikle cinsel ilişki sırasında ten tene temas yoluyla geçer. Uyuz tehlikeli değildir ve tedavi edilebilir. Uyuzlar veya uyuz nedir nasıl bulaşır sorusuna cevap bulmak için, cildinizin üst tabakasını enfekte eden küçük, böcek benzeri parazitler olan uyuz akarlarından kaynaklanır. Uyuz, kızarıklıklara, tahrişe ve bir ton kaşıntıya neden olur. Ten tene temas sırasında diğer insanlara kolayca bulaşır.

Uyuz Nedir Nasıl Bulaşır?

Uyuz Nedir Nasıl Bulaşır?

Uyuz akarları cildinizin üst tabakasının altına yerleşir ve yumurta bırakır. Yumurtalar daha fazla akarlara yol açar, ancak uyuzu olan çoğu insanın vücudunda bir seferde sadece 10-15 akar bulunur. Akarlar çok küçüktür, bu yüzden onları göremeyebilirsiniz, ancak neden oldukları kaşıntı ve tahrişi muhtemelen fark edeceksiniz. Uyuz nedir nasıl bulaşır merak ediyoruzdur. Uyuz gerçekten rahatsız edici olabilir ama genellikle tehlikeli değildir. İlaçlı kremler veya haplarla tedavi edilebilir. Uyuz, doğrudan cilt-cilt temasıyla yayılır. Bu genellikle seks sırasında, özellikle de vücutlarınız uzun süre birbirine temas ettiğinde veya birbirine yakınken (örneğin, aynı yatakta uyuyorsanız) olur.Tokalaşma veya sarılma gibi hızlı, sıradan dokunuşlardan uyuz kapmak çok zordur. Ayrıca genellikle klozet kapaklarından uyuz kapmazsınız. Çoğu zaman, uyuzun yayılması için enfekte bir kişiyle çok sayıda yakın, kişisel temas gerekir.Uyuz, Sarcoptes scabiei adı verilen küçük bir oyuk akarının neden olduğu kaşıntılı bir deri döküntüsüdür. Akarların yuva yaptığı bölgede şiddetli kaşıntı oluşur. Kaşıma ihtiyacı geceleri daha güçlü olabilir.

Uyuz bulaşıcıdır ve bir ailede, çocuk bakım grubunda, okul sınıfında, huzurevinde veya hapishanede kişiden kişiye yakın temas yoluyla hızla yayılabilir. Uyuz nedir nasıl bulaşır ile birlikte, uyuz çok kolay yayıldığı için, sağlık uzmanları genellikle tüm aileyi veya yakın temasta bulunanları tedavi etmeyi önerir.Uyuz kolayca tedavi edilir. İlaçlı cilt kremleri veya hapları uyuza neden olan akarları ve bunların yumurtalarını öldürür. Ancak tedaviden sonra kaşıntı haftalarca durmayabilir.Uyuz Nedir Nasıl Bulaşır? - Yorum Soru Turka 11 Aralık 2022 11 Aralık 2022 — 12:20
Dikkat! Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı & seviyeli içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer sorular